Quotes Collection 1.1 - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: Next quote
pt: Seguinte

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Error getting quote
pt: Erro ao obter citação

en: Random Quote
pt: Citação Aleatória

en: Title
pt: Título

en: Show author?
pt: Revelar autor?

en: Show source?
pt: Revelar fonte?

en: Ajax refresh feature
pt: Característica de refrescamento do Ajax

en: Manage your collection of quotes at
pt: Gerir a colecção de citações em

en: Manage
pt: Gerir

en: Nothing added to the database.
pt: A base de dados não sofreu alterações.

en: Database table not found
pt: Tabela não encontrada na base de dados

en: There was an error in the MySQL query
pt: Houve um erro na query do MySQL

en: Quote added
pt: Citação adicionada

en: Quote not updated.
pt: Citação inalterada.

en: Changes saved
pt: Alterações guardadas

en: Quote deleted
pt: Citação apagada

en: The quote cannot be deleted
pt: A citação não pode ser apagada

en: Add Quote
pt: Adicionar citação

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Back
pt: Recuar

en: The quote
pt: A citação

en: Author
pt: Autor

en: Source
pt: Fonte

en: Visible?
pt: Visível?

en: optional
pt: opcional

en: comma separated
pt: separar por vírgulas

en: Nothing done!
pt: Nenhuma acção realizada!

en: Visibility status of selected quotes set to '%s'
pt: Visibilidade das citações seleccionadas modificada para '%s'

en: Quote(s) deleted
pt: Citação(s) removida(s)

en: Edit quote
pt: Editar citação

en: Delete
pt: Remover

en: Make visible
pt: Tornar visível

en: Make invisible
pt: Tornar invisível

en: Edit
pt: Editar

en: Are you sure you want to delete this quote?
pt: Tem a certeza que pretende remover esta citação?

en: Currently, you have %d quote. | Currently, you have %d quotes.
pt[0]: Actualmente existe %d citação.
pt[1]: Actualmente existem %d citações.

en: Add new quote
pt: Nova citação

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Quote
pt: Citação

en: Date added
pt: Data inserção

en: Date updated
pt: Data actualização

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Go
pt: OK

en: Action
pt: Acção

en: No quotes in the database
pt: Sem citações na base de dados
