Quotes Collection 1.0 - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Next quote
hi: अगले कथन

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है ...

en: Error getting quote
hi: कथन त्रुटि हो रही

en: Random Quote
hi: यादृच्छिक कथन

en: Title
hi: शीर्षक

en: Show author?
hi: दिखाने के लेखक?

en: Show source?
hi: स्रोत दिखाएँ?

en: Ajax refresh feature
hi: Ajax ताज़ा सुविधा

en: Manage your collection of quotes at
hi: अपने कथन के संग्रह प्रबंधित  करें

en: Manage
hi: प्रबंधित करें

en: Nothing added to the database.
hi: कुछ नहीं डेटाबेस में जोड़ा.

en: Database table not found
hi: डेटाबेस तालिका नहीं मिला

en: There was an error in the MySQL query
hi: वहाँ MySQL क्वेरी में एक त्रुटि थी

en: Quote added
hi: कथन जोड़ा

en: Quote not updated.
hi: कथन नवीनीकृत नहीं.

en: Changes saved
hi: परिवर्तन सहेजे

en: Quote deleted
hi: कथन नष्ट कर दिया

en: The quote cannot be deleted
hi: कथन नष्ट नहीं किया जा सकता है

en: Add Quote
hi: कथन जोड़ें

en: Save changes
hi: परिवर्तन सहेजें

en: Back
hi: पीछे

en: The quote
hi: कथन

en: Author
hi: लेखक

en: Source
hi: स्रोत

en: Tags
hi: टैग

en: Visible?
hi: दर्शनीय?

en: optional
hi: वैकल्पिक

en: comma separated
hi: अल्पविराम से अलग

en: Nothing done!
hi: कुछ भी नहीं किया!

en: Visibility status of selected quotes set to '%s'
hi: चयनित कथन की दर्शनीयता स्थिति %s सेट कर दिया गया है

en: Quote(s) deleted
hi: कथन  को नष्ट कर दिया

en: Edit quote
hi: कथन संपादित करें

en: Delete
hi: मिटाना

en: Make visible
hi: दृश्य बनाना

en: Make invisible
hi: अदृश्य बनाना

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Are you sure you want to delete this quote?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस कथन को हटाना चाहते हैं?

en: Currently, you have %d quote.
hi: वर्तमान में, अभी %d कथन है

en: Add new quote
hi: ई कथन  जोड़ें

en: Sort by:
hi: द्वारा क्रमबद्ध करें:

en: Quote
hi: कथन

en: Date added
hi: तिथि जोड़ी गई

en: Date updated
hi: दिनांक अद्यतन

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: Go
hi: जाना

en: Action
hi: कार्रवाई

en: No quotes in the database
hi: डेटाबेस में कोई कथन
