Quotes Collection 1.0 en Français - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Next quote
fr: Citation suivante

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Error getting quote
fr: Erreur d&#39;obtention de la citation

en: Random Quote
fr: Citation au hasard

en: Title
fr: Titre

en: Show author?
fr: Montrer l'auteur ?

en: Show source?
fr: Montrer la source ?

en: Ajax refresh feature
fr: Composant Ajax de mise &agrave; jour

en: Nothing added to the database.
fr: Rien n'a &eacute;t&eacute; ajout&eacute; &agrave; la base.

en: There was an error in the MySQL query
fr: Erreur dans le requ&ecirc;te MySQL

en: Quote added
fr: Citation ajout&ecirc;e

en: Quote not updated.
fr: Citation pas mise &agrave; jour.

en: Changes saved
fr: Changements sauvegard&eacute;s

en: Quote deleted
fr: Citation effac&eacute;e

en: The quote cannot be deleted
fr: La citation ne peut &ecirc;tre effac&eacute;e

en: Add Quote
fr: Ajouter citation

en: Save changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Back
fr: Retour

en: The quote
fr: La citation

en: Author
fr: Auteur

en: Tags
fr: Mots-cl&eacute;

en: optional
fr: optionnel

en: comma separated
fr: s&eacute;par&eacute; par des virgules

en: Nothing done!
fr: Rien n'a &eacute;t&eacute; fait !

en: Quote(s) deleted
fr: Citation(s) effac&eacute;e(s)

en: Edit quote
fr: Editer la citation

en: Delete
fr: Effacer

en: Add new quote
fr: Ajouter une nouvelle citation

en: Edit
fr: Editer

en: Are you sure you want to delete this quote?
fr: Etes vous s&ucirc;r de vouloir effacer cette citation ?

en: Sort by:
fr: Trier par :

en: Quote
fr: Citation

en: Date added
fr: Date d'ajout

en: Date updated
fr: Date de mise &agrave; jour

en: Visibility
fr: Visibilit&eacute;

en: Go
fr: Aller

en: No quotes in the database
fr: Aucune citation dans la base

en: Currently, you have %d quote. | Currently, you have %d quotes.
fr[0]: Actuellement, vous avez %d citation.
fr[1]: Actuellement, vous avez %d citations.

en: Tags filter
fr: Filtre de tags

en: Comma separated
fr: Séparé par virgule

en: Character limit
fr: Limite des charactères

en: none
fr: aucun

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Random refresh
fr: Rafraîchir aléatoirement

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
fr: Décocher cette option va faire tourner les citations dans l'ordre d'ajout, les dernières en premier.

en: Auto refresh
fr: Rafraîchir automatiquement

en: every
fr: toutes les

en: sec
fr: sec.

en: Database table not found
fr: Aucune table n'a été trouvée dans la base de données.

en: Selected quotes made public
fr: Les citations sélectionnées sont maintenant visibles par tous.

en: Selected quotes made private
fr: Les citations sélectionnées ne sont désormais visible que par vous.

en: Make public
fr: Rendre public

en: Keep private
fr: Garder privé
